Zaczynacie przygodę z fotografią? Nie wiecie jak robić lepsze zdjęcia? W tym poradniku postaram się wskazać Wam kilka zasad, którymi się warto kierować…
1. Nie kupuj od razu sprzętu z najwyższej półki. Możesz na początku użyć sprzętu średniej klasy z tzw. kitowym obiektywem (czyli takim sprzedawanym w komplecie z aparatem) – na początku i tak pewnie nie zauważysz większych różnic. Możesz też śmiało zacząć od sprzętu używanego. Jeśli fotografia Cię wciągnie, zawsze będziesz mógł kupić coś lepszego. Najpierw jednak wyciśnij ile się da ze sprzętu, jaki już posiadasz.
2. Rób dużo zdjęć, rób je wszędzie, wszędzie noś ze sobą aparat i staraj się patrzeć na wszystko wokół jego okiem. Nawet na przedmioty codziennego użytku, które Cię otaczają. Aż w końcu zobaczysz je inaczej, może ciekawiej… A o to przecież chodzi…
3. Staraj się fotografować dany przedmiot na co najmniej kilka różnych sposobów – z różnych perspektyw – od góry, od dołu, z boku, pod kątem, z bliska i z daleka, różnymi obiektywami, szukaj cieni i odbić oraz obramowań. Eksperymentuj ile się da, puść wodze fantazji, uruchom wyobraźnię. Nie bój się, że coś zrobisz nie tak. Najwyżej Ci się nie spodoba, to wyrzucisz. Robienie wielu zdjęć kosztuje dziś tyle co nic, za to im więcej eksperymentujesz, tym ciekawsze zdjęcia zaczniesz robić.
4. Nie bój się nudzić. Usiądź sobie z aparatem i patrz wokoło, spróbuj dłuższą chwilę nic nie robić. Nie rób zdjęć na siłę. Po prostu bądź i patrz. Im dłużej będziesz w coś wpatrywać, tym więcej w końcu zobaczysz. Bardzo często „nuda” otwiera nas na ciekawe niezwyczajne kadry nawet bardzo zwyczajnych rzeczy. Tematy same zaczną do Ciebie przychodzić.
5. Inspiruj się pracami innych fotografów. Istnieją dwie szkoły. Jedna powiada, żeby raczej niczego nie oglądać, by nie skazić naszych myśli cudzymi pomysłami. Jest też druga, którą i ja wyznaję, żeby oglądać wiele różnych zdjęć, przyglądać się, jak były wykonane i co przekazują. Nie trzeba ich kopiować. Wystarczy się nimi inspirować i szukać własnej ścieżki.
6. Staraj się nie ograniczać tylko do fotografii jednego rodzaju, szczególnie gdy jesteś na początku swej drogi. Interesują Cię tylko kwiatki? Rób te kwiatki, ale zacznij też robić portrety, czy fotografię uliczną, popracuj z lampami, a potem wróć na swoje podwórko i zobacz to samo inaczej. Praktykowanie różnych dziedzin fotografii bardzo rozwija i często przynosi nowe odkrycia, nowe sposoby, nowe widzenie.
7. Wracaj w to samo miejsce wiele razy – o różnych porach roku, dnia, przy różnej pogodzie – i staraj się fotografować ten sam lub podobny kadr – to Cię nauczy widzenia światła w taki sposób, jak widzi Twój aparat (a widzi on inaczej niż Ty!). W końcu zaczniesz rozpoznawać kadry, światło, barwy jeszcze zanim zrobisz zdjęcie.
8. Rób wiele zdjęć pod światło. Tak, właśnie pod światło, a nie ze światłem. Twierdzenie, że zdjęcia pod światło nie wyjdą dobrze jest mitem. Pod światło możesz robić zdjęcia kwiatkom, ludziom, krajobrazom. Jeśli światło jest mocne i Twój obiekt jest zbyt ciemny, możesz użyć doświetlenia lampą błyskową (tak, wiem, co mówię) lub ekranem odbijającym światło.
9. Zastanów się, co tak naprawdę chcesz sfotografować i nie wrzucaj do zdjęcia kilku różnych tematów na raz. Jednym z grzechów głównych początkujących fotografów jest umieszczanie na jednym zdjęciu kilku tematów, co sprawia, że zdjęcie takie jest o wszystkim i o niczym. Staraj się koncentrować tylko na jednym temacie i próbuj wyeksponować go tak mocno, jak tylko się da. Możesz też zacząć od zdjęć minimalistycznych z jednym lub paroma elementami w kadrze. Wyszukiwanie prostych kadrów w chaosie świata to świetne ćwiczenie, a zdjęcia są częstokroć bardzo udane.
10. Oglądaj zdjęcia i swoje i cudze – w albumach, w kolorowych magazynach, czy na wystawach. Przyglądaj się im uważnie. Spróbuj nazywać powody, dla których dane zdjęcie Ci się podoba lub nie. Czy to coś związanego z kompozycją, układem elementów w kadrze, czy może z barwą i światłem, albo emocjami fotografowanych osób. Spróbuj rozumieć, o czym zdjęcie do Ciebie mówi i w jaki sposób to czyni.
11. Zacznij zdobywać wiedzę o podstawowych ustawieniach w aparacie. Możesz zapisać się na kurs fotografii, obejrzeć parę tutoriali, czy poszperać w internecie i przeczytać kilka artykułów. Dowiedz się co oznacza i za co odpowiada przysłona, czy migawka, nie bój się zmieniać ustawień w swoim aparacie. Dopóki pracujesz w trybie AUTO, Twój wpływ na zdjęcia jest minimalny.
12. Mimo wszystko koncentruj się na kadrach, a nie na śrubkach. Jest wielu fotografów, którzy potrafią godzinami dyskutować o szczegółach budowy aparatu, a nie potrafią robić ciekawych porywających zdjęć. Pamiętaj, że dobra fotografia zaczyna się tam, gdzie zaczyna się kreatywność. Technika jest też ważna, ale jeszcze ważniejsze jest patrzenie.