Macie czasem problem z wyborem zdjęć? Któż go dzisiaj nie ma?! Cierpi na to niemal każdy, kto fotografuje. Toniemy w oceanie nadprodukcji, gdy tysiące zdjęć, często podobnych do siebie, wylewają się na nas z przestronnych dysków pamięci. Co z nimi robić? Jak wyłowić z nich te najlepsze? Czym się kierować, by nas ten nadmiar nie przytłoczył?
Warsztaty, które chcemy Wam zaproponować, to sztuka wyboru i układania fotografii w różne historie – czasem wystarczą nam tylko dwa zdjęcia, czasem trzeba ich wybrać kilkadziesiąt… No tak, ale co dalej? Dalej trzeba znaleźć klucz i według niego ułożyć opowieść. Niech nie będzie nudna, niech innych zaciekawi, zaintryguje, zaskoczy… a może i zdenerwuje…
Warsztaty poprowadzi dwoje fotografów i fotoedytorów, Ewa Meissner i Maciek Jeziorek. Dwa kompletnie odmienne charaktery i dwa inne podejścia do pracy edytorskiej. Taki trochę – dobry i zły „policjant”.
Serdecznie zapraszamy zarówno zawodowców (tak, oni też czasem potrzebują porady, co zrobić z dużym materiałem), jak i amatorów. Każdy z Was znajdzie w tych warsztatach coś dla siebie.
Do kogo kierujemy warsztat?
Warsztaty przeznaczone są zarówno dla fotografów jak i wszelkich amatorów fotografii, którzy pragną rozwijać twórczą umiejętność opowiadania historii za pomocą zdjęć ułożonych w cykle (serie, zestawy). Jeśli chcesz zbudować swoje portfolio, ciekawą wystawę, fotoreportaż na konkurs fotograficzny, autorską stronę www, wydać zin lub książkę, czy choćby opowiedzieć przyjaciołom o swojej podróży po świecie, wakacjach, uroczystościach rodzinnych, czy podróży do swojego wnętrza, te warsztaty są właśnie dla Ciebie!
Fotografia jest językiem wizualnym, którego możemy używać, by opowiadać nim różne historie… O otaczającym świecie, różnych miejscach, kulturach, wojnach, o sobie, o życiu, samotności, czy uczuciach…. Gdyby każde zdjęcie potraktować jak pojedyncze słowo, ich zbiory staną się całymi zdaniami. Jest tak wtedy, gdy te pojedyncze „słowa” – zdjęcia uporządkujemy w pewien specjalny sposób, by wybrzmiał przekaz naszej opowieści. Dziś nastała epoka, w której już nie jedno zdjęcie, a cały ich zbiór staje się obowiązkową formą wypowiedzi fotografa, który chce być dostrzeżony w świecie.
Warsztaty w prezencie?
Jeśli chcesz sprawić komuś prezent i wykupić voucher na te warsztaty, zajrzyj TUTAJ
UWAGA:
Przed przyjazdem na warsztaty każdy z uczestników przygotuje jeden, max dwa komplety materiałów, każdy z nich powinien zawierać ok. 50 zdjęć, (nie mniej niż 30). Zdjęcia muszą być zapisane w formacie JPG i mieć ok. 2000 pikseli na dłuższym boku (zdjęcia będą drukowane podczas warsztatów). Materiał ten bardzo prosimy przesłać poprzez WeTransfer na adres foto@taida.pl najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem warsztatów. Po wstępnej selekcji przez prowadzących, materiały te zostaną poddane edycji podczas warsztatów. Poza tym, bardzo prosimy przy zgłoszeniu podać linki do Waszych stron www, na FB, na Instagramie, i na innych portalach tak, aby prowadzący mogli zapoznać się ze specyfiką Waszych fotograficznych prac jeszcze przed warsztatami.
Podczas zajęć będziemy zgłębiać następujące obszary:
- Jak w krytyczny sposób przyjrzeć się swoim pracom fotograficznym
- Czym się kierować podczas selekcji zdjęć
- Jak planować realizację projektu, by później mieć ułatwioną edycję materiału
- Jak ustrzec się najczęstszych błędów podczas wyboru swoich zdjęć
- Jak budować cykle fotograficzne do wykorzystania w rozmaitych publikacjach (tak drukowanych jak internetowych)
Termin:
Niedługo podamy nowy termin
Kwestie organizacyjne:
- zajęcia odbywają się przez dwa dni w godzinach 9.00-18.00 z godzinną przerwą na lunch
- miejsce: pracownia przy ul. Koziej 3/5 w Warszawie, zobacz szczegóły dojazdu
- liczba uczestników: min 4 – max 8
- Podczas warsztatów w pracowni kawa i herbata oraz przekąski gratis!
Inwestycja:
1300 zł, a dla uczestników naszych wcześniejszych imprez zniżka 100 zł
Prowadzenie:
Maciej Jeziorek
Fotograf dokumentalista, twórca książek fotograficznych, rocznik 73. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a także członek i współzałożyciel agencji Napo Images, która specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Trzykrotny stypendysta Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 zrealizował projekt „Mox, Longe, Tarde” w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. W latach 2016 -2020 szef działu foto i redaktor serwisu w FORUM Polskiej Agencji Fotografów. Realizował projekty dokumentalne i zlecenia w Polsce, Indiach, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemczech, Belgii i na Ukrainie. Pracował jako fotoreporter w redakcjach „Tygodnik Solidarność”, „Życie Warszawy”, „Życie” i „Polska the Times”. Ostatnio ukazał się wspaniały wywiad z Maćkiem na portalu fotopolis.pl. Zachęcamy do przeczytania.
Maciek ma ogromny dar barwnego opowiadania historii, tak słowami, jak i obrazami. Jest prawdziwym erudytą, ale nie spodziewajcie się ułożonego punkt po punkcie wykładu – to raczej tajfun, który zabiera nas w szaloną i nieprzewidywalną podróż po zakamarkach fotograficznego świata.
Ewa Meissner
Fotografka, dokumentalistka, fotoedytorka i kuratorka wystaw, rocznik 71. Członkini i współzałożycielka agencji Napo Images. Od 2021r. należy do prestiżowego grona ambasadorów Fujifilm
W latach 2000-2005 studiowała dziennikarstwo na Wydziale Politologii Collegium Civitas w Warszawie. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego prowadząc zajęcia z fotografii prasowej, historii fotografii mody i historii fotografii japońskiej. Fotoedytorka książek fotograficznych, m.in. „Echo” Maksymiliana Rigamontiego, „Stos” Maksymiliana Rigamontiego, „Message” Macieja Jeziorka, „Two tailed dog” Michała Adamskiego, „Stigmy” Adama Lacha, „NYC #02” Wojciecha Wieteski, „Some Things are Quieter Then Others” Jacka Foty.
Ewa to osoba niezwykle cierpliwa i dokładna, skupia się na każdym detalu, układa, przekłada, tasuje fotografie, próbuje jeszcze i jeszcze raz poskładać historie, aż przemówią najciekawiej tematem i formą, konsekwentnie i spójnie, jednak z pazurem kontrapunktów. Ewy serdeczność i delikatność tworzy wokół jasną aurę, każdy się czuje zaopiekowany i pozytywnie zmotywowany.
Przybliżony program zajęć:
Każdy dzień rozpocznie część teoretyczna (ok. 1,5h), po której nastąpią zajęcia praktyczne:
Część teoretyczna obejmuje następujące zagadnienia:
- Jak organizować archiwum fotograficzne, by dało się z nim wygodnie pracować,
- Podstawy fotoedycji, czyli jak wybierać i układać fotografie, a jak unikać błędów
- Jak czytać fotografie w kontekście pojedynczego zdjęcia lub sekwencji zdjęć (portfolio, reportaż, photo story, projekt długoterminowy)
- Sposoby redagowania nowoczesnych form wypowiedzi i publikacji fotograficznych,
- Różne formy narracji w publikacjach drukowanych i internetowych – od klasycznego fotoreportażu, przez internetowe galerie zdjęć, portale fotograficzne, po ziny i książki
- Różne strategie realizacji i edycji zdjęć do różnych celów
- Różne modele współpracy fotografa z fotoedytorem
Część praktyczna
Zajęcia praktyczne będą się odbywały w dwóch 4-6 osobowych grupach, które będą pracowały nad materiałami zdjęciowymi przywiezionymi przez uczestników. Zdjęcia będą drukowane na zwykłych drukarkach B&W, by łatwiej dało się pracować nad edytowanym materiałem
Zapisz się
Miejsce na warsztacie rezerwuje wpłata zaliczki w wysokości 500,00 zł na konto PKO BP Nr 74 1020 1169 0000 8202 0122 7156 , najpóźniej tydzień po zgłoszeniu. Pozostałą część kwoty można wpłacić przelewem lub gotówką najpóźniej w pierwszym dniu warsztatu. W przypadku rezygnacji z udziału w warsztacie na 10 dni przed jego rozpoczęciem nie zwracamy zaliczki. W treści przelewu wpisz „Fotoedycja” oraz podaj imię i nazwisko uczestnika.
Po zakończeniu warsztatu uczestnicy otrzymują:
- skrypt z najważniejszymi tezami wykładów oraz z linkami do materiałów prezentowanych podczas zajęć
- pamiątkowy dyplom w postaci pliku cyfrowego do ewentualnego wydruku
- roczny bon zniżkowy 15% do Relax-Foto na wszystkie usługi fotograficzne
- zniżki na inne szkolenia fotograficzne realizowane w firmie TAIDA
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu i do odwołania warsztatu. W przypadku odwołania warsztatu zwracamy uczestnikom wpłacone pieniądze. Zajęcia odbędą się, jeśli zbierze się grupa min. 5 osób. Uczestnictwo w warsztatach, plenerach i kursach jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestników (w celu ich organizacji), a także na nieodpłatną publikację wybranych fotografii uczestników powstałych podczas warsztatów, plenerów i kursów na stronach internetowych oraz materiałach reklamujących TAIDA, Taida Tarabuła.
Zapoznaj się z Polityką Prywatności
Telefon: +48 691-945- 610 Bardzo proszę wybierać nr z prefiksem!!!! Nie zawsze jestem w Polsce…
E-mail: foto@taida.pl